Gel Analogs Bystrumgel

Bystrumgel (gel) Evaluare: 102

Bystrumgelya - un medicament pentru tratamentul local al bolilor sistemului musculo-scheletic. Disponibil în formă de gel pentru uz extern. Ingredient activ: ketoprofen (25 mg). Este indicată pentru artrită, brucetă, vânătăi, tendinită.

Analogii ale medicamentului Bystrumgel

Analog mai ieftin de la 191 ruble.

Ketoprofenul este un medicament antiinflamator nesteroidian rus pentru uz topic. Vândut ca un gel care conține ketoprofen la o concentrație de 2,5%. Este prescris pentru tratamentul bolilor acute și cronice ale sistemului musculoscheletal.

Analog mai ieftin de la 35 de ruble.

Fastum este un gel local destinat să reducă durerea de origine traumatică, să reducă tensiunea și rigiditatea mușchilor gâtului și durerea articulațiilor. Există contraindicații și efecte secundare.

Analog mai ieftin de la 107 ruble.

În ciuda faptului că Flexen este fabricat în Italia, este mult mai ieftin decât "originalul". Ingredientul activ este ketoprofenul. Este contraindicat pentru administrare în caz de hipersensibilitate la componentele medicamentului, în timpul sarcinii și alăptării.

Bystrumgel - analogi și înlocuitori

În tabel sunt enumerate toate tipurile de eliberare generice, precum și costul mediu al acestora în farmacii.

Fastum-gel - CHEAPER 245 de ruble.

Ketoprofen - CHEAPER 53 fre.

Flamaks - CHEAPER 107 freca.

Flexen - CHEAPER 151 ruble.

Flamaks-forte - CHEAPER 128 freca.

Ketonal - mai scumpe 279 de ruble.

Febrofid - CHEAPER 162 ruble.

Fastcaps - CHEAPER 240 de ruble.

Artrozilen - mai scumpe 297 ruble.

Arketal-Rompharm - CHEAPER 176 freca.

Artrum - CHEAPER 134 freca.

Împărtășește-ți experiența folosind Bystrumgelya

Țineți-vă acasă

Analogii recomandați în tabel sunt medicamentele cu conținutul cel mai adecvat al substanței active folosite în Bystrumgel.

Pentru fiecare dintre aceste medicamente sunt oferite - prețurile medii pentru suma minimă, actualizate periodic pentru a reflecta situația pieței.

Analogic sub formă de gel, pentru 13 ruble. Mai ieftin decât Bystrumgel.

Tablete analogice, 151 ruble. Mai ieftin decât Bystrumgel.

Analogic sub formă de gel, 96 ruble. Mai ieftin decât Bystrumgel.

Tablete analogice, 205 ruble. Mai ieftin decât Bystrumgel.

Analogic în capsule, 107 ruble. Mai ieftin decât Bystrumgel.

Analogic în capsule, 21 ruble. mai scumpe decât Bystrumgel.

Tablete analogice, 124 ruble. Mai ieftin decât Bystrumgel.

Analogic în capsule, pentru 39 de ruble. mai scumpe decât Bystrumgel.

Analogic în capsule, 18 ruble. Mai ieftin decât Bystrumgel.

De ce sunt analogii mai scumpe sau mai ieftine decât Bystrummgel?

De obicei, o mulțime de timp și bani sunt cheltuite pentru a face o formulă chimică a unui medicament, se fac teste. Apoi, compania farmaceutică cumpără brevetul și o pune în vânzare.

Prețul drogului este ridicat, deoarece trebuie să recupereze investiția. Alte medicamente sunt similare în compoziție, mai puțin bine cunoscute, dar testate în timp, rămân de multe ori mai ieftine.

Cum de a identifica un fals

Pentru a nu cumpăra un medicament fals, trebuie să te uiți cu atenție la achiziția ta.

Există contraindicații! Înainte de a înlocui un anumit medicament, consultați-vă medicul. Urmați doza recomandată de medic!

Preparatele nu pot fi utilizate mai târziu decât data indicată pe ambalajul lor.

Analog ieftin Bystrumgel? Există un echivalent ieftin în Bystrummgel?

Generic Bystrumgelya?

"Bystrumgel" se referă la medicamente antiinflamatoare, care sunt utilizate pentru diferite dureri la nivelul articulațiilor, precum și la afecțiunile inflamatorii ale articulațiilor. Acum este de aproximativ 50 de grame - 280 ruble. Un omolog, adică genericul "Bystrumgelya", este "ketoprofenul".

"Ketoprofenul" conține același ingredient activ - ketoprofen, sub numele de "Bystrumgel". Și costă mult mai puțin, 50 de grame - doar 70 de ruble.

Bystrumgel sau Ketoprofen. Analogii de medicamente scumpe

Ingredientul activ în ambele preparate este Ketoprofen - un agent antiinflamator nesteroidian (AINS), un derivat al acidului propionic. Ketoprofen, ca și alte AINS, prezentat în geluri pentru uz extern, este foarte eficient în multe boli ale sistemului musculo-scheletic.

Este utilizat pentru artrita, miozita, osteochondroza, radiculita, vânătăi, entorse. Aceasta se datorează cererii de ketoprofen și varietății de forme de dozaj care o conțin. În plus față de gel, ketoprofenul este produs în capsule pentru administrare orală, în fiole pentru preparate injectabile și în supozitoare rectale, iar Bystrumgel este utilizat numai extern.

Atât gelul Ketoprofen, cât și gelul Quickmgel în 1 g conțin 2,5 mg. substanța activă ketoprofenă. Aceste medicamente sunt ambalate în tuburi de 30, 50 și 100g. Costul Bystrumgelya mai mare decât Ketoprofen, dar diferența în acest caz este nesemnificativ - mai puțin de o sută de ruble. Mulți oameni explică această diferență spunând că Bystrumgel pătrunde mai selectiv în țesuturile afectate și produce mai puține efecte secundare. Acest lucru nu este deloc adevărat.

Efectele secundare ale AINS (iritarea pielii și a membranelor mucoase, reacții alergice) se datorează chiar structurii AINS și practic nu depind de tehnologia de fabricație și de gradul de purificare.

Linia de jos este faptul că Bystramgel și Ketoprofen sunt generice ale unui medicament atât de cunoscut ca Fastum Gel, produs de compania italiană Menarini. Acest medicament, datorită eficacității sale, întărit de acțiunile de publicitate, a generat o mulțime de analogi ieftini, neproprietari, sau generice.

Genericul Bystrumgel este produs de compania rusă Akrihin. Gelul Ketoprofen este produs de compania farmaceutică ucraineană Darnitsa, sub marca F-gel. De asemenea, ketoprofenul (mai precis gelul Ketoprofen Vramed) este produs de compania bulgară Sopharma. Și apoi există Ketoprofen-Verte - produse ale companiei ruse Vertex. Această companie este specializată nu numai în fabricarea de produse farmaceutice, ci și în produsele cosmetice pentru igienă personală, bioadditive. Lipsa unei specializări înguste face posibilă îndoiala calității produselor fabricate.

În plus față de medicamentele de mai sus, ketoprofenul este inclus în următoarele medicamente:

  • Artrozilen - gel, fiole, spray, capsule, supozitoare rectale. Firma Dompe, Italia.
  • Ketonal - gel, cremă, tablete, capsule, supozitoare rectale. Produsele companiei slovene Lek.
  • Febrofid - gel. Medan, Polonia.
  • Flexen - gel, pulbere pentru injecție, supozitoare rectale, capsule. Medicamentul este fabricat de diverse companii farmaceutice italiene.
  • Artrum - gel, produse ale companiei ruse Biosintez.

În mod tradițional, medicamentele producătorilor occidentali sunt mai credibile decât cele domestice, în special ucrainene. Alegerea finală dintre calitate și cost este făcută de consumator, concentrându-se nu numai pe propria sa preferință, ci și pe nivelul bogăției sale.

Gel Analogs Bystrumgel

Ultima actualizare a prețului: 03/08/2019

Lista de analogi: sortare după preț, evaluare

Gel de turnare (gel) Evaluare: 74

Mai ieftin înlocuitori Bystrumgelya

Analog mai ieftin de la 191 ruble.

Ketoprofenul este un medicament antiinflamator nesteroidian rus pentru uz topic. Când se aplică extern, are efecte antiinflamatorii și analgezice.

Medicul prescris Ketoprofen pentru osteochondroza cervicală, a spus ar trebui să ajute imediat. Am folosit-o timp de 3 zile și nu am observat niciun fel de ameliorări, gâtul meu a rănit foarte mult. În cazul osteocondrozei acute, unguentul nu ma ajutat deloc.

Flexen (gel) Evaluare: 67 Sus

Analog mai ieftin de la 107 ruble.

În ciuda faptului că Flexen este fabricat în Italia, este mult mai ieftin decât "originalul". Ingredientul activ este ketoprofenul. Este contraindicat pentru administrare în caz de hipersensibilitate la componentele medicamentului, în timpul sarcinii și alăptării.

Analog mai ieftin de la 35 de ruble.

Gelul Fastum este un preparat de aproximativ aceeași categorie de preț ca Bystrummgel. Ketoprofen (2,5%) este utilizat ca ingredient activ. Este prescris pentru dureri în mușchi, articulații, dureri de origine traumatică.

Gelul rapid arată și arată foarte asemănător cu apa. Medicul curant prescris pentru osteochondroza cervicala acuta (maduva spinarii 3 pana la 6), dar nu a existat nici o imbunatatire, desi am imprastiat un tub intreg. Ceea ce cer acești bani nu este clar (

Analogi analogi

Această pagină conține o listă a tuturor analogilor de Bystrummgel în compoziție și aplicare. O listă de analogi ieftine, precum și posibilitatea de a compara prețurile în farmacii.

  • Cel mai ieftin analog Bystrumgel: Diclofenac
  • Cel mai popular analog Bystrumgel: Diclofenac
  • Clasificarea ATC: Ketoprofen
  • Ingrediente active / compoziție: Ketoprofen

Analogi ieftini Bystrumgel

La calcularea costului analogilor ieftini Bystrumgel, a fost luată în considerare prețul minim care a fost stabilit în listele de prețuri furnizate de farmacii

Popular analogi Bystrumgel

Această listă de analogi de droguri se bazează pe statisticile celor mai solicitate medicamente.

Toți analogii Bystrumgel

Analogi în compoziție și indicații

Lista de mai sus a analogilor medicamentelor, în care sunt indicate înlocuitorii Quicklmgel, este cel mai adecvat, deoarece acestea au aceeași compoziție de ingrediente active și se potrivesc cu indicațiile de utilizare

Analogici privind indicațiile și metoda de utilizare

Compoziția diferită poate fi aceeași în conformitate cu indicațiile și metoda de aplicare.

Cum de a găsi un echivalent ieftin de medicamente costisitoare?

Pentru a găsi un analog ieftin al unui medicament, generic sau sinonim, recomandăm mai întâi să acordăm atenție compoziției, și anume aceleași ingrediente active și indicații de utilizare. Ingredientele active ale medicamentului sunt aceleași și vor indica faptul că medicamentul este sinonim cu un medicament care este echivalent farmaceutic sau o alternativă farmaceutică. Cu toate acestea, nu uitați de componentele inactive ale medicamentelor similare care pot afecta siguranța și eficacitatea. Nu uitați de sfatul medicilor, auto-tratamentul vă poate afecta sănătatea, așa că întotdeauna vă consultați cu medicul înainte de a utiliza orice medicament.

Prețul biletului

Pe site-urile de mai jos puteti gasi preturile pentru Bystrummgel si afla-ne despre disponibilitate la o farmacie din apropiere.

Instrucțiuni rapide

INSTRUCȚIUNI
cu privire la utilizarea medicamentului
Bystrumgel

Ingredient activ
ketoprofenul

Grupa farmacologică
AINS pentru uz extern

Acțiune farmacologică
Inflamații letale sau leziuni ale articulațiilor, tendoanelor, ligamentelor și mușchilor:
- artrita, periartrita;
- tendinită, tendosinită;
- bursită;
- vânătăi, leziuni ale ligamentelor, dislocări, afectarea meniscului genunchiului;
- torticollis;
- lumbago.
Flebită, periphilită.

Farmacocinetica
Inflamații letale sau leziuni ale articulațiilor, tendoanelor, ligamentelor și mușchilor:
- artrita, periartrita;
- tendinită, tendosinită;
- bursită;
- vânătăi, leziuni ale ligamentelor, dislocări, afectarea meniscului genunchiului;
- torticollis;
- lumbago.
Flebită, periphilită.

mărturie
Inflamații letale sau leziuni ale articulațiilor, tendoanelor, ligamentelor și mușchilor:
- artrita, periartrita;
- tendinită, tendosinită;
- bursită;
- vânătăi, leziuni ale ligamentelor, dislocări, afectarea meniscului genunchiului;
- torticollis;
- lumbago.
Flebită, periphilită.

Contraindicații
- dermatoză;
- eczemă;
- abraziuni și răni infectate;
- sarcina;
- perioada de lactație;
- vârsta copiilor;
- hipersensibilitate la ketoprofen sau la alte componente ale medicamentului.

Efecte secundare
În cazuri rare: reacții alergice care necesită întreruperea tratamentului, fotosensibilizare.

supradoză
Cazuri de supradozaj cu utilizarea medicamentului Bystrumgel® nu sunt descrise.

Instrucțiuni speciale
Nu se recomandă aplicarea gelului pe plăci deschise sau pe piele deteriorată.
Nu permiteți ingerarea gelului pe membranele mucoase și pe ochi.

Utilizare în timpul sarcinii și alăptării
Medicamentul este contraindicat pentru utilizare în timpul sarcinii și alăptării.

Interacțiuni medicamentoase
În prezent, nu au fost identificate cazuri de interacțiune medicamentoasă a medicamentului Bystrumgel® cu alte medicamente.

Metodă de utilizare
Medicamentul se aplică pe pielea regiunii dureroase de 2 ori pe zi, stoarse din tub aproximativ 3-5 cm de gel sau mai mult (în funcție de zona zonei dureroase), îl distribuie într-un strat subțire uniform și se freacă ușor până se absorb complet.
Pentru a crește eficacitatea terapiei, este posibil să se utilizeze un gel sub un pansament ocluziv uscat.
Condiții de depozitare
Medicamentul trebuie depozitat într-un loc uscat, întunecos, la îndemâna copiilor la o temperatură cuprinsă între 15 ° și 25 ° C. Perioada de valabilitate - 2 ani.

Acțiune farmacologică
Analgezice, antiinflamatoare.
Indicații pentru utilizare
Leziuni inflamatorii sau traumatice dureroase ale articulațiilor, tendoanelor, ligamentelor și mușchilor (artrită, periartrită, tendonită, tendosinovită, bursită, vânătăi, leziuni la nivelul ligamentelor, dislocări, leziuni ale genunchiului, torticollis, lumbago); flebită, periflebit

Metodă de utilizare
Aplicați local pe piele, stoarcând dintr-un tub cu aproximativ 3-5 cm de gel sau mai mult (în funcție de zona zonei dureroase), distribuiți-l într-un strat subțire uniform și frecați ușor în zonele inflamate și dureroase ale corpului până când este complet absorbit. Aplicați de 2 ori pe zi. Pentru a crește eficacitatea terapiei, este posibilă aplicarea unei pansamente ocluzive uscate.

Analog bystremgelya ieftine

* Prețul maxim permis de vânzare cu amănuntul al medicamentelor se calculează în conformitate cu Decretul Guvernului Federației Ruse nr. 865 din 29 octombrie 2010 (Pentru medicamentele care se află pe listă)

Analogi Bystrumgel:

Instrucțiuni de utilizare:

Gelul este aplicat pe piele la locul inflamației cu un strat subțire, cantitatea de gel nu trebuie să depășească 3 - 5 cm, ușor frecată cu mișcările de masaj de 1 - 2 ori pe zi. Cursul de tratament este de 7-14 zile. În cazul eșecului tratamentului, este necesară consultarea medicului curant.

În timpul sarcinii și alăptării, medicamentul este contraindicat.

Compoziție, instrucțiuni de utilizare Bystrummgel și analogi ai medicamentului

Bystrumgel - medicament non-steroid pentru uz extern. Medicamentul are un efect local antiinflamator și analgezic. Eficace pentru tratamentul radiculitelor, osteocondrozei și leziunilor sistemului musculoscheletic. Înainte de utilizare, trebuie să vă familiarizați cu lista contraindicațiilor.

Compoziție și proprietăți farmacologice

Substanța activă Bystrumgelya - ketoprofen. Îmbunătățește inflamația și promovează vindecarea rapidă a rănilor. 1 g de unguent conține 25 mg de ketoprofen.

Componentele suplimentare includ următoarele substanțe:

  • alcoolul rectificat;
  • ulei de lavandă;
  • Ester de Neroli;
  • apă distilată.
  • alcoolul rectificat;
  • ulei de lavandă;
  • Ester de Neroli;
  • apă distilată.

Datorită compoziției sale, Bystrumgel are și un efect analgezic și anti-edem. Efectul utilizării medicamentului devine vizibil după 15-30 de minute. Ketoprofenul nu afectează în mod negativ starea generală a cartilajului articular.

Biodisponibilitatea unguentului este de 5%. Pătrunde în țesuturile articulare. Cantitatea de medicament din plasmă este foarte scăzută. Metabolismul substanței active nu depinde de prezența insuficienței renale, de vârsta pacientului sau de prezența cirozei hepatice.

Produsele pe bază de ketoprofen au mai multe avantaje. Spre deosebire de medicamentele antiinflamatorii convenționale, ele au un efect complex. Ketoprofenul are un indice de toxicitate scăzut, astfel încât lista contraindicațiilor privind utilizarea acestui medicament este mică.

Tratamentul Bystrumgel dă un efect prelungit și cumulativ. Medicamentul elimină rapid rigiditatea articulațiilor și a mușchilor, reîntoarcerdu-le astfel la mobilitatea fiziologică normală.

Indicații și contraindicații

Acest remediu local este utilizat pentru aplicațiile pielii pentru bolile acute și cronice ale sistemului musculoscheletic. Gama de efecte terapeutice ale medicamentului este destul de largă.

Indicatiile pentru utilizarea de unguent pentru a elimina patologiile din sistemul musculo-scheletal sunt urmatoarele:

  • osteocondroza în stadiile acute și cronice;
  • dureri de spate inferioare;
  • poliartrita reumatoidă;
  • anchilozantă;
  • sciatică;
  • artroza;
  • vânătăi, vânătăi.

Medicamentul se recomandă să se utilizeze la ruperea mușchilor și ligamentelor, precum și pentru a elimina durerea reumatoidă. Este utilizat pentru tratamentul deformărilor venoase, inflamației tendoanelor și stazei în fluxul limfatic.

Medicamentul trebuie abandonat în următoarele situații clinice:

  • dermatita dermică;
  • sarcina pe trimestrul III;
  • hipersensibilitate la componentele unguentului;
  • eczeme;
  • vârsta copilului până la 6 ani;
  • perioada de alăptare;
  • escoriații;
  • răni.

Cu precauție extremă, gelul poate fi utilizat în insuficiență cardiacă cronică, porfirie hepatică și probleme la nivelul ficatului și rinichilor. Femeile însărcinate în trimestrul I se pot folosi drogul, dar numai după consultarea medicului.

Instrucțiuni, reacții adverse și supradozaj

Gelul trebuie frecat în pielea uscată. Mișcarea ar trebui să fie cât mai moale posibil. Conform instrucțiunilor, medicamentul este recomandat să fie aplicat de până la 3 ori pe zi. Doza unică optimă - o bandă de unguent în 5 cm. Medicamentul trebuie absorbit complet în piele. Pentru a crește eficacitatea medicamentului, se recomandă aplicarea bandajelor.

Bystrumgel interzis să se aplice la rănile deschise și zonele cu piele deteriorată. Este necesar să se asigure că unguentul nu intră pe membranele mucoase și pe ochi. Printre efectele secundare ale medicamentului se numără o reacție locală.

Se manifestă prin:

  • erupții cutanate asemănătoare cortexului;
  • roșeață;
  • hemoragii mici.

În unele cazuri, se observă dermatită alergică sau fotodermită. Dacă doza este prea mare, pacientul poate prezenta indigestie, edem sau tulburare de ritm cardiac.

Dacă observați o reacție negativă asupra pielii, trebuie să întrerupeți imediat utilizarea medicamentului.

Pacienții cu astm, rinită cronică și sinuzită prezintă un risc ridicat de reacție alergică.

Medicul recomanda protejarea zonelor tratate de radiatiile UV. Astfel, fotosensibilitatea scade. Tratamentul nu trebuie continuat după perioada de prescripție, altfel riscul de dermatită de contact crește.

Prețul și caracteristicile analogilor

Prețul unghiului Bystrumgel depinde de farmacia în care este vândută. Costul mediu pe 30 g de medicament este de aproximativ 186 p., 50 - de la 271 p., Și 100 - de la 445 p. Există analogi ieftine de Bystrummgel. Prețul scăzut în acest caz nu indică o eficacitate slabă, ci lipsa de publicitate pentru astfel de medicamente.

Analoguri în efectul lor terapeutic nu sunt deloc inferioare lui Bystrumgelya.

Următoarele medicamente sunt cât mai strâns legate între ele:

  • Gel rapid;
  • Gelul Flexen;
  • ketoprofen;
  • Artrozilen;
  • Valusal.

Prin viteza de acțiune și durata efectului terapeutic, gelul Fastum nu este inferior lui Bystrumgel. Poate fi folosit pentru a trata vătămări minore și daune articulare.

Gelul Flexen este adesea prescris pentru tratamentul osteocondrozei. Medicamentul este disponibil în mai multe forme de dozare: gel și capsule. Dezavantajul este un număr mare de contraindicații.

Ketoprofen poate fi chiar mai eficace decât Bystrummgel. Compoziția medicamentelor este aproape identică. Un astfel de medicament ar trebui abandonat pacienților cu probleme la rinichi și ficat. Nu este recomandat nici pentru copiii cu vârsta sub 12 ani și pentru persoanele predispuse la reacții alergice. Efectele secundare sunt practic absente, ca ketoprofenul

aproape complet eliminată din corp.

Artrozilen este utilizat pe scară largă. Instrumentul contribuie la recuperarea rapidă a zonelor afectate. Perfect pentru tratarea leziunilor sportive. Medicamentul este utilizat pentru tratamentul simptomatic, nu are niciun efect asupra evoluției bolii. Singurul negativ - acest medicament este destul de scump.

Valusal conține ingrediente active care au efecte antiinflamatorii și analgezice. Instrumentul elimină repede edemul. Substanța activă este aceeași ca în Bystramgel. Nu se recomandă aplicarea sub pansament. Cursul terapeutic maxim trebuie să dureze 14 zile.

Uneori Voltaren Emulgel este numit pentru a înlocui Bystrumgelya. Gelul Voltaren are efecte analgezice, antiinflamatorii și anti-edeme. Spre deosebire de Bystrumgel, ingredientul activ din acest preparat este diclofenac sodic. Datorită proprietăților sale, această componentă accelerează regenerarea celulară a țesuturilor articulațiilor și ligamentelor. Medicamentul vă ajută să restabiliți rapid mușchii răniți. Printre efectele secundare se numără alergia dermatită și urticaria.

Nu este recomandat să schimbați Bystrumgel pentru alt medicament pe cont propriu. Este mai bine să consultați un medic care va selecta cele mai eficiente mijloace.

Înainte de a utiliza produsul pentru uz extern, trebuie să vă asigurați că nu există nicio reacție alergică la acesta. Pentru a face acest lucru, aplicați o cantitate mică de compoziție medicamentoasă și observați reacția pielii.

Recenzii pentru pacienți

Sunt un atlet și am adesea răni sub formă de rupere a mușchilor sau a ligamentelor. Medicul meu a recomandat utilizarea unguentului Bystrumgel. Îndepărtează repede umflarea și durerea. Îl folosesc de 2 ori pe zi. Bystrumgel ajută la redresarea cât mai rapidă posibil pentru a continua formarea.

Recent, a alunecat prin gât, toată noaptea a suferit de durere teribilă. Doctorul a sfătuit să folosească unguentul Bystrummgel. Acesta este un drog local eficient. După aplicarea durerii a dispărut într-o jumătate de oră. Acum păstrez întotdeauna acest medicament în trusa mea de prim ajutor. Prețul în farmaciile din Sankt Petersburg este de aproximativ 280 ruble. pentru un tub mic.

Bystrumgel - un medicament antiinflamator eficient. Îl folosesc pentru a calma durerea în genunchi. Mirosul medicamentului este destul de plăcut - lavanda. Efectul terapeutic persistă de foarte mult timp. Pentru totdeauna utilizarea efectelor secundare nu este dezvăluită. Preț Bystrumgelya la Moscova este destul de accesibil.

"Bystrumgel" - agent anestezic antiinflamator pentru articulații

Unul dintre cele mai eficiente medicamente pentru tratamentul articulațiilor este "Bystrumgel" - este ușor de aplicat și substanța activă pătrunde direct în locul inflamației, eliminând durerea.

Proprietățile farmacologice ale medicamentului îl permit să fie utilizat pentru probleme comune ale oricărei localizări. Cu toate acestea, beneficiul maxim al medicamentului este prezentat în tratamentul bolilor sistemului musculo-scheletic. Medicul trebuie să-l selecteze individual.

Descrierea produsului

Apartenența la un subgrup farmacologic al agenților antiinflamatori nesteroidieni face ca gelul Bystrumgel să fie avantajos - capacitatea de a reduce zona inflamației și intensitatea durerii în articulații.

Mijloacele prezentate au fost prezentate pe raftul farmaciei sub forma unui gel transparent, aproape incolor, cu consistență plăcută, fără un miros ascuțit, respingător. Ambalare - în tuburi din aluminiu. Volumul medicamentului este diferit:

Cu toate acestea, ingredientul activ în compoziția medicamentului este prezentat în concentrație egală - 2,5%.

Tuburile sunt plasate în pachete standard de carton farmaceutice, cu informații succinte despre medicamente. În interior este o instrucțiune detaliată care enumeră nu numai indicațiile, dar și contraindicațiile privind utilizarea gelului, dar și modul de aplicare și posibilele consecințe nedorite.

Când pot folosi Bystrumgel?

De regulă, forma eliberării medicamentului în sine - gelul, ingredientele sale active, determină din ce îi ajută Bystrumgel:

  • apariția unei dureri ascuțite în țesuturi și articulații moi, de exemplu, după exerciții fizice excesive - terapie simptomatică;
  • sindrom durerii artritei reactive - boala lui Reiter;
  • osteochondroza - disconfort la nivelul coloanei vertebrale datorită modificărilor degenerative ale vertebrelor;
  • osteoartrita cu localizare diferită - cel mai adesea la nivelul articulațiilor genunchiului; durere atunci când treapta de accelerare, scările ascendente;
  • artrita - cronică sau acută, diferită în etiologie și mecanism de apariție;
  • inflamație după leziune - entorse, rupturi ale tendoanelor;
  • procese inflamatorii în structurile sistemului musculoscheletal - tendinită, bursită, precum și radiculită, nevrită;
  • umflarea și inflamarea țesuturilor moi - miozită, mialgie.

Medicul poate recomanda "Bystrumgel" chiar și pentru alte afecțiuni și afecțiuni patologice în țesuturi și articulații, dacă există indicații. Cu toate acestea, utilizarea independentă a medicamentului nu este practică - consecințele nedorite pot apărea sub formă de dermatită, alergii și dureri crescute.

Proprietățile farmacologice ale instrumentului

Fiind, de fapt, același reprezentant al subgrupului AINS, "Bystrumgel" are proprietățile caracteristice pentru a suprima activitatea inflamației în leziune, pentru a reduce severitatea senzațiilor neplăcute și, de asemenea, pentru a elimina umflarea țesuturilor.

farmacodinamie

Mecanismul efectului terapeutic al substanței active a ketoprofenului se bazează pe capacitatea sa de a inhiba mediatorii inflamatorii - TsOG1 și TsOG2, precum și pentru a preveni sinteza lipoxigenazei cu bradikinină și histamină. În acest context, membranele lizozomale se stabilizează. În plus, există o obstrucție a eliberării enzimelor care sunt implicate în procesul inflamator în celule. Mai mult, starea cartilajului articular în sine nu este afectată negativ.

În cazul etiologiei reumatoide a leziunii, stadiul fibrinoid nu se dezvoltă. Prin reducerea producției de ATP, metabolismul energetic este inhibat în focalizarea inflamatorie - zona sa scade. Efectul analgezic se explică prin scăderea efectului sensibilizant al prostaglandinelor asupra receptorilor de durere - impulsurile neplăcute nu intră complet în creier.

Farmacocinetica

Când aplicația externă, locală a "QuickMel", componentele sale nu se acumulează în țesuturi. În acest caz, biodisponibilitatea fondurilor ajunge la 5-7%. Este capabil să pătrundă adânc în articulație - ajungând la fluidul sinovial și creând concentrația terapeutică dorită acolo. În plasma sanguină, este minimă. Procesele metabolice au loc în hepatocite, dar excreția este efectuată în principal de celulele renale.

Instrucțiuni pentru utilizarea corectă

În general, pentru "Bystrumgel", instrucțiunile de utilizare sunt simple - medicamentul este destinat exclusiv utilizării în aer liber. Medicamentul acționează în mod intenționat asupra sursei de durere în țesuturile moi comune și învecinate.

Adulții, precum și copiii de 12 ani, li se recomandă să aplice o bucată de 3-5 cm într-o bandă pe țesutul pielii direct deasupra zonei afectate. În acest caz, evitați contactul cu gelul pe membranele mucoase sau pe ochi.

Cu mișcări blânde, medicamentul trebuie să fie frecat ușor în zona dorită sau, pentru a spori efectul terapeutic, un bandaj uscat trebuie aplicat de sus.

Frecvența utilizării medicamentului - de 2-3 ori pe zi. Adesea nu este necesar, deoarece arsurile sau supraîncărcarea cu ketoprofen este posibilă. Este posibil să se utilizeze medicamentul pentru procedura de fonoforă - o introducere mai profundă a substanței active în leziunea articulației.

Copiii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani cu dureri musculare sau probleme articulare pot folosi un gel medicinal, dar în doze mai mici, o bandă de 1-2 cm lățime, nu mai mult de două ori pe zi. Termenii generali de tratament nu trebuie să depășească 8-10 zile. Schimbarea independentă a dozei, frecvența aplicării sau sincronizarea tratamentului este absolut inacceptabilă. Dacă apar simptome nedorite, trebuie să se țină imediat o a doua consultare cu un medic.

Instrucțiuni speciale

În cazul abraziunilor, rănilor sau ulcerațiilor în locul utilizării intenționate a remediei pentru tratamentul "Bystrumgel" este mai bine să se abțină. Medicamentul este valabil pentru utilizarea pe țesuturi intacte.

Contraindicații la "QuickMel"

În ciuda modului exclusiv extern de utilizare a medicamentelor, există o serie de limitări și contraindicații privind utilizarea gelului:

  • forma deranjantă a dermatitei;
  • eczeme cu exacerbări frecvente;
  • leziuni infecțioase ale țesutului pielii;
  • defecte deschise ale plăgii de pe piele;
  • hiperreacție individuală la substanța activă sau componente auxiliare ale medicamentului;
  • copii până la 5-6 ani.

Pentru femeile gravide sau în timpul alăptării, acest medicament nu trebuie, de asemenea, să fie aplicat la articulația inflamată.

Cu precauție extremă și sub supravegherea strictă a unui medic, "Bystrumgel" este permis în terapia complexă a bolilor articulare la persoanele cu insuficiență cardiacă, patologii renale sau în hepatită cronică, ciroză. În aceste cazuri, este imperativ să se cunoască exact doza de medicament.

Cu băuturi alcoolice, gelul este incompatibil. Atunci când interacționează cu alte medicamente, Bystrumgel prezintă următoarele proprietăți:

  • reduce activitatea medicamentelor diuretice;
  • modifică efectul hipotensiv al majorității medicamentelor pentru hipertensiune;
  • stimulează acțiunea anticoagulantelor fibrinolitice;
  • poate provoca ulcere și sângerări din intestin atunci când este combinată cu alte AINS sau glucocorticoizi.

Proprietățile laterale ale caracterului local sunt hiperemia, umflarea și iritarea pielii, erupții cutanate în funcție de varianta de urticarie alergică și mâncărime.

În cazuri extreme, cu doze excesive excesive de gel - dureri de cap, amețeli, tulburări de ritm cardiac, dificultăți de respirație, tulburări digestive, hematurie.

Compoziția și proprietățile benefice ale gelului

Componenta principală a subgrupului antiinflamator nesteroidian, care este prezent în compoziția medicamentului "Bystrumgel", este ketoprofenul. El este cel care are un efect complex asupra corpului oamenilor cu leziuni ale articulației:

  • o scădere semnificativă a severității procesului inflamator în țesut - exact în zona solicitată;
  • efect calmant - reducerea tensiunii, disconfort general;
  • reducerea intensității durerii - cu neutralizarea treptată a acestora;
  • ameliorarea umflării țesuturilor din zona afectată, care reduce presiunea negativă asupra terminațiilor nervoase și, de asemenea, ajută la eliminarea durerii;
  • corectarea activității motorii - restabilirea gamei de mișcări într-o articulație afectată de inflamație, restabilirea activității sale funcționale;
  • eliminând rigiditatea și chiar rostogolirea articulațiilor.

Componentele suplimentare ale gelului - etanol, carbomer 940, precum și 980, trometamol, parahidroxibenzoat de metal, ulei de lavandă și flori portocalii, împreună cu apă purificată întăresc și susțin proprietățile farmacologice ale ketoprofenului. Prin urmare, eficacitatea medicamentului este atât de mare, iar efectele secundare sunt minime.

Prețul "Bystrumgel"

Nu este dificil să cumperi "Bystrumgel" - du-te la cea mai apropiată farmacie și numește medicamentul. Farmacistul, de regulă, nu este interesat de formularul de prescripție de la medic, dar întreabă în ce scop este achiziționat gelul.

Fiarele private de specialitate "Bystrumgel" sunt, de asemenea, eliberate fără condiții suplimentare, dar poate exista o diferență semnificativă a costurilor lor - în proporție directă cu locația punctului de vânzare și cu tipul de servicii furnizate.

În majoritatea cazurilor, Bystrumgel la un preț este destul de accesibil pentru toate segmentele populației - pensionari, studenți și familii tinere. Astfel, un tub de 30 g va costa 180-200 de ruble, în timp ce 50 g de droguri au costat deja 270-300 de ruble. Ambalare 100 g - 450-500 ruble. Costul va fi afectat de depărtarea regiunii și de costul financiar al vânzării medicamentului.

Birourile online din Bystrumgel oferă câteva produse mai ieftine - pe site-ul oficial al producătorului puteți găsi toate informațiile utile, recenzii și prețuri.

Cu toate acestea, este necesar să se înțeleagă faptul că nu toate site-urile internet sunt pe deplin responsabile față de clienții lor. Sunt mulți escroci. Întoarcerea banilor cheltuiți pentru medicamente de calitate slabă este aproape imposibilă.

Termenul de valabilitate și regulile de stocare

Pentru a păstra beneficiile maxime ale gelului medicinal, trebuie să creeze condițiile potrivite. În mod optim, dacă ambalajul cu medicamentul se află într-un loc răcoros, de exemplu pe raftul inferior al frigiderului.

Depozitarea este pur și simplu acceptabilă într-un dulap unde lumina directă a soarelui nu penetrează - temperatura în cameră este de până la 22-25 grade. Un tub închis poate păstra proprietățile benefice ale gelului timp de până la doi ani, în timp ce după deschiderea inițială a produsului, utilitatea acestuia este mult mai mică.

Nu este permisă utilizarea gelului după datele de expirare indicate pe ambalaj - formula chimică va fi diferită, medicamentul va deveni toxic și periculos pentru sănătatea umană. Locul de depozitare ar trebui să excludă posibilitatea ca medicamentul să cadă în mâinile copiilor. Dacă un copil are efecte secundare după aplicarea gelului, trebuie să căutați imediat asistență medicală.

Ce poate înlocui "Bystrumgel"

Deoarece substanța activă este unguent cu ketoprofen, prin analogie, analogii sunt reprezentați pe raftul farmaciei. Acestea pot avea mai multe componente suplimentare, dar cele mai multe proprietăți farmacologice vor fi identice.

Cel mai adesea, experții indică următorii substituenți de droguri:

  • Gel de ketoprofen;
  • "Valusal";
  • "Flexen gel";
  • "Artrozilen";
  • "Febrofid";
  • Gel Fastum;
  • "Artrum gel".

Majoritatea medicamentelor enumerate nu sunt la fel de accesibile. În plus, au indicații proprii, precum și contraindicații pentru utilizare, instrucțiuni de utilizare și efecte nedorite. Prin urmare, medicul trebuie să aleagă un înlocuitor pentru "Bystrumgelya" atunci când este intolerant. Auto-medicamentul este inacceptabil. Într-adevăr, nu întotdeauna prețul ridicat implică calitatea și utilitatea medicamentului în caz de leziuni ale articulațiilor.

Revizuiri de droguri

Diverse distrugeri ale articulațiilor - de la dislocare la fractură - pot apărea la oameni și la persoane în vârstă și în vârstă. De aceea, un unguent cu acțiune complexă, de exemplu "Bystrumgel", ar trebui să fie mereu la îndemână. Sa dovedit a fi un mare ajutor - atunci când este aplicat corect, elimină rapid durerea, ameliorează umflarea și inflamația în țesuturi. Relieful vine literalmente din prima zi de utilizare.

Ivan Viktorovici, 57 de ani, traumatolog

În echipa mea junior, vătămările apar aproape în fiecare zi - ligamentele sunt întinse, iar cotul este zdrobit. Îmi dau întotdeauna "Bystrummgel" cu mine la antrenament - este capabil să ofere ajutor eficient și să îmbunătățească bunăstarea. În plus, el practic nu are efecte secundare. Prin urmare, o recomand tuturor prietenilor mei, de exemplu, pentru trusele de tara.

Evgenia Sergeevna, 38 de ani, antrenor sportiv

Genunchierele mele mă provoacă foarte multe probleme - doare chiar și după ce mers în parc într-o zi de vară. În farmacii, am cumpărat unguente diferite, dar Quickstomgel ma ajutat cel mai bine. Deja după primele câteva zile de aplicare de trei ori, m-am simțit mai bine - genunchii mi-au rănit mai puțin, mișcându-se în ele fără o criză. Multe bucurie ale vieții mi-au devenit disponibile - de exemplu, joc cu nepoții mei în țară fără riscul unei dureri intense seara. Recomand acest miracol miracol tuturor prietenelor mele care au aceleași probleme comune cu ale mele.

Valeria Semenovna, în vârstă de 67 de ani

Vom fi foarte recunoscători dacă îl evaluați și îl împărțiți pe rețelele sociale.

Bystrumgel în Magnitogorsk

Forme de eliberare:

Farmacii în apropiere: Plasați farmacia pe hartă

Harta afișează adresele și numerele de telefon ale farmaciilor din Magnitogorsk, unde puteți cumpăra Bystrumgel. Prețul real dintr-o farmacie poate diferi de cel prezentat pe site. Solicităm să specificăm costul și disponibilitatea prin telefon.

Farmacie online: Plasați farmacia online

Livrarea unui sac de fast food acasă este interzisă în conformitate cu Legea federală nr. 429-ФЗ din 22 decembrie 2014 "Cu privire la modificarea Legii federale" Cu privire la circulația medicamentelor "Comanda este livrată la cea mai apropiată farmacie.

analogi:

Sinonime ale gelului rapid sunt medicamente cu același ingredient activ. Înainte de utilizare, consultați medicul, deoarece chiar și medicamentele cu aceeași doză pot diferi în ceea ce privește gradul de purificare a substanței active, compoziția excipienților și, în consecință, eficacitatea acțiunii terapeutice și spectrul efectelor secundare.

Analogii gelului rapid sunt medicamente cu aceeași acțiune farmacologică. Înlocuirea medicamentelor prescrise cu medicamente similare poate fi făcută numai de către medicul curant, deoarece medicamentul folosește un alt ingredient activ.